Şeftali Fidanı

Şeftali botanik adına bakılarak ana vatanının İran ve Kafkasya olduğu ileri sürülmekteydi. Fakat daha sonra yapılan çalışmalar şeftalinin ana vatanının Doğu Asya ve Çin olduğunu ortaya koymuştur.

Ürün Bilgisi

Şeftali botanik adına bakılarak ana vatanının İran ve Kafkasya olduğu ileri sürülmekteydi. Fakat daha sonra yapılan çalışmalar şeftalinin ana vatanının Doğu Asya ve Çin olduğunu ortaya koymuştur.
Şeftali Çin’den Buhara ve Keşmir yoluyla İran’a gelmiş. Yunanlılar ve Romalılar MÖ 1000 yıllarında bu meyveyi tanımışlardır. Bugün Avrupa’nın İngiltere ve Kuzey memleketleri hariç her tarafında yetiştirilmektedir.
Amerika’ya 16. Yüzyılda İspanyol gemiciler tarafından götürülmüştür. Amerika’nın hem güneyinde hem de kuzeyinde yetiştirilmektedir. Afrika’da son yıllarda şeftali yetiştiriciliği genişlemiş Avustralya ve Yeni Zelanda’da da en fazla yetiştirilen meyve türü olmuştur. Dünya üzerinde en büyük şeftali yetiştiricisi ülkeler sırasıyla; İtalya, ABD, Çin, Yunanistan, İspanya, Fransa, Rusya, Türkiye, Meksika ve Arjantin’dir.
Ülkemizin değişik ekolojilere sahip olması, erken verimlilik, taze tüketimin yanı sıra meyve suyu ve konserve olarak işlenebilmesi ara farım bitkisi olarak kullanılabilmesi, çeşitliliğin fazlalığı ve son yıllarda şeftalinin iyi pazar fiyatı oluşturması şeftali tarımını önemli bir hale getirmiştir.
Türkiye’de; Doğu Anadolu’daki birkaç il dışında her yerde şeftali yetişebilmektedir. Şeftali yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgeler içerisinde üretimin yansına yakını Marmara Bölgesinde yapılmaktadır.

İklim İstekleri:
Şeftali değişik iklim şartlarına uyabilen meyve türlerinden biridir. Ekvatorun güney ve kuzeyinde 25-45 enlem dereceleri arasında yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Şeftali yetiştiriciliğini sınırlayan faktörlerin başında düşük kış sıcaklıkları, çeşidin soğuklama ihtiyacı ve ilkbahar geç donları ile düşük yaz sıcaklıkları gelmektedir. Kış sıcaklığının -18°C ile -20 °C’ ye düştüğü yerlerde gözler ve sürgünler donar, – 25°C’ de ise ağaçlar donabilir. Bununla birlikte, oluşabilecek düşük sıcaklığın süresi donun olduğu dönemlerdeki ağacın fizyolojik durumu, havadaki nem miktarı gibi faktörlerde ağacın dondan etkilenmesinde önemli rol oynar. Redhaven çeşidi dona en fazla dayanan çeşit olup, bunu J.H.Hale ve Dixired çeşitleri izlemektedir.
Şeftali çeşitlerinin kış soğuklama istekleri 250 ile 1250 saat arasında değişmektedir. Çeşitler kış soğuklama ihtiyacını tamamlayamadığında ağaçlar çiçek tomurcuklarını ve çiçeklerini silker, ilkbaharda çiçeklenme gecikir ve düzensiz olur.
Şeftali, erken uyanan ve vejetasyonu erken başlayan bir bitkidir. Çiçekler açıldıktan sonra oluşabilecek bir don olayı, çiçekleri ve çiçek gözlerini dondururlar. Çiçek tomurcukları açılmadan önce -5 ve -6 °C de zarar gördükleri halde, açılma sonrasında -3 °C de donmaktadırlar. Küçük meyvelerde bu durumdan zarar görürler.
Yaz sıcaklığının düşük olması, meyve eti rengi başta olmak üzere diğer meyve kalite unsurlarını olumsuz yönde etkiler, meyve olumu gecikir. Ülkemizde şeftali yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde yaz sıcaklığı yönünden bir problem yoktur.
Toprak İsteği:
Şeftali için toprak isteği söz konusu olunca kullanılan anacın isteği göz önüne alınmalıdır. Şeftali şeftali çöğürü üzerinde süzek, kumlu, killi, tırılı, milli, çakıllı ve çabuk ısınan alüviyal toprakları sever. Toprak Ph’ sı 6-7 arasında olması gerekir. Kumlu topraklarda yeterli sulama ve iyi gübreleme ile şeftali yetiştirilebilir. Ağır, nemli ve soğuk olan killi topraklar şeftali yetiştiriciliği için uygun değildir

MAY CREST
Erkenci ve yüksek verime sahip bir çeşittir. Meyveleri yuvarlaktır. Meyve eti sert, lezzet nitelikleri iyi bir çeşittir.
ELEGANT LADY
Ağacı kuvvetli gelişen çok verimli bir çeşittir. Red Haven’den 23 gün sonra olgunlaşır. Meyve kabuk rengi oldukça kırmızı, yuvarlak, meyve eti sarı, sulu, çekirdek etten ayrı ve nakliyeye dayanıklıdır. Ortalama meyve ağırlıgı 216 gr.’dır.
CREST HAVEN
Ağacı yarı dik ve kuvvetli gelişen çok verimli bir çeşittir. Red Haven’den 26 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvalak, meyve eti sarı, sulu, çekirdek etten ayrıdır. Ortalama meyve ağrılığı 240 gr.’dır.
MONREO
En geç olgunlaşan çeşitlerden olup Red Haven’den 45 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi basık ortalama ağırlıgı 244 gr’dir. Meyve eti orta derecede sulu, az liflidir. Çekirdek etten ayrıldır.
HALE
Ağacı yarı dik ve kuvvetli gelişen oldukça verimli bir çeşittir. REd haven’den 7 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvarlak meyve eti sarı, sulu, çekirdek etten ayrıdır. Ortalama meyve ağrılıgı 227 gr.dır.
RED HAVEN
Ağacın Yapısı
Ağacı kuvvetli, yarı dik, verimlidir.
Meyve Eti
Turuncu renkli ve liflidir. Çekirdek ete yarı bağlıdır.
Meyve Kabuk Rengi
Meyve kabuk rengi, sarı zemin üzerine %80 kırmızı renklidir.
Meyve Yapısı
Meyvesi, iri, basık yuvarlak şekilli, tatlı ve çok suludur.
Hasat Zamanı
Hasat, genellikle 15-20 Temmuz arasındadır.
Tozlayıcıları
Kendine verimli bir çeşittir.
NOT: Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü çalışmaları sonucunda Redhaven çeşidi Şeftali olum zamanı 15-20 Temmuz’dur.