Peysaj Projelendirme ve Uygulama

PEYZAJ UYGULAMA ÇALIŞMALARIMIZ

1. PROJE UYGULAMA ÇALIŞMALARIMIZ:

Büyük ya da küçük ölçekte farklı birçok alanda peyzaj proje ve uygulama hizmeti veren Peyzaj Departmanımızda genelde yapılan uygulamalar:
Ev bahçelerinin peyzaj projesi çizimi ve uygulaması
Toplu konut alanlarının peyzaj projesi çizimi ve uygulaması
Fabrika ve işyeri çevrelerinin peyzaj projesi çizimi ve uygulaması
Teras bahçelerinin peyzaj projesi çizimi ve uygulaması
Yol, bulvar ve meydan düzenlemeleri
Turistik tesis peyzaj projesi çizimi ve uygulaması olarak gruplandırılabilir.

2. BAHÇE TASARIM AŞAMALARI:

a) Mevcut durumun tespit edilmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi: Alana gidilerek yapılan yerinde inceleme sonucunda bölgenin doğal koşulları (iklim, eğim, toprak, su, sıcaklık, yağış) tespit edilir. Kullanıcılar ile görüşülerek alandan beklentileri nelerdir tespit edilir, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir liste hazırlanır. Kullanıcıların yaşam tarzları estetik değerleri, zevkleri yapılacak tasarımda etkin öğelerdir.

b) Alternatifli projelerin hazırlanması: Tespit edilen alan koşulları ve kullanıcıların istekleri de göz önünde bulundurularak alternatifli projeler hazırlanır. Hazırlanan projelerde ekolojik özellikler göz önünde bulundurularak projenin estetik unsurlarına önem verilmeli ayrıca projenin ekonomisi de düşünülmelidir.

c) Sert zemin planlama (Hardscape Design)

d) Bitkisel planlama (Softscape Design)

3. PROJE UYGULAMA AŞAMALARI:

Kullanıcı ile yapılan görüşmeler sonucunda yapılan değişikliklerle hazırlanan son revize proje; uygulama paftasını oluşturur. Bu doğrultuda çıkarılan keşif ve metrajlar sonucu uygulamaya geçilir. Uygulamada; sert zemine uygun tesviye yapıldıktan ve gerekli alt yapı (sulama, drenaj, aydınlatma) oluşturulduktan sonra döşemeye geçilebilir. Döşeme ve donatı (pergola, bank vs.) da yerleştirildikten sonra bitkilendirmeye geçilmelidir. Bitkilendirme de öncelikle ibreli ve yapraklı ağaçlar, sonra çalılar ve yerörtücüler yerleştirilip dikilmeli en son olarakta çim uygulamasına geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir